Grovfoderföreläsning med Linn Wittlock

Vilken analys ska jag välja och hur tar jag grovfoderprovet?

Måndag 26 maj kl 19:00

Föreläsningen är kostnadsfri och riktar sig till dig som analyserar ditt grovfoder samt till dig som funderar på att göra din första grovfoderanalys.

Länk till föreläsningen mailas ut ca 2 timmar innan föreläsningen startar.

Den 26 maj kl 19:00 kommer Linn Wittlock på Vidilab att hålla en digital föreläsning om grovfoderanalyser.

Nu närmar sig skördesäsongen och med det också grovfoderanalyssäsongen!

Grovfodret är den viktigaste komponenten i foderstaten. För att avgöra näringsinnehållet i grovfodret krävs en näringsanalys. Näringsinnehållet talar om för oss vilken typ av djurkategori fodret är anpassat för och det påverkar också vad vi eventuellt behöver komplettera foderstaten med och hur mycket.

En näringsanalys kan tas på flera olika sätt. Dels före skörd för att ta reda på gräsets näringsinnehåll innan man slår. Oftast tas analysen i samband med skörd eller efter skörd för att säkerställa vad grovfodrets näringsinnehåll är. 

Under denna föreläsning kommer fokus ligga på val av analys samt hur man praktiskt går till väga för att få ett så representativt prov som möjligt. Under kvällen finns också möjlighet att ställa frågor.

Om föreläsaren Linn Wittlock

Linn Wittlock är utbildad husdjursagronom och har en Master in Animal Science. Hon har arbetat som foderrådgivare för häst i nästan 10 år. Under sin utbildning valde hon att inrikta sig på foder, med fokus på grovfoderproduktion och hästens utfodring.

Har du frågor är du varmt välkommen att maila till foder@vidilab.se eller marknad@vidilab.se.

Varmt välkommen önskar Linn Wittlock och Vidilab.

Senast uppdaterad: 22 april, 2025

Artikel tillagd till varukorg.
0 artiklar - kr